Contact Us

Position Name Telephone  
Accounting Specialist Tanzie Faison  (904) 265-3810 
Accounting Specialist Assistant Jerry Scogin  (904) 265-3811 
Administrative Service/Product Sales/Youth Protection JB Owens  (904) 265-3822 
Alachua District Chair Bill Logeson  (352) 222-6325 
Alachua District Commissioner Michele Milinkovic  (412) 427-3513 
Alachua District Executive John Steinmeyer  (904) 608-3542 
Baden Powell District Chair Diane Baylon  (904) 624-7050 
Baden Powell District Commissioner William Anno  (904) 583-3227 
Baden Powell District Director / Metro Service Area Director Rick Grunz  (904) 265-3806 
Black Creek Commissioner Robert Midgett  (904) 318-7697 
Black Creek District Chair Larry Nichols  (904) 434-9376 
Black Creek District Executive Tawny Slaughter  (904) 265-3804 
Camp Shands Assistant Ranger Van Evans  (352) 475-1212 
Camp Shands Ranger Robert Burns  (352) 475-1212 
Camping Secretary Carrie Kurtz  (904) 265-3801 
Coleman and Pam Young Jacksonville Scout Shop Manager Gail Karas  (904) 384-9256 
Coleman and Pam Young Jacksonville Scout Shop Sales Associate Jackie Williams  (904) 384-9256 
Customer Service Seca Wilcox  (904) 388-0591 
Development Director Gary Stasco  (904) 265-3817 
Director of Field Service/COO Patrick Linfors  (904) 265-3819 
Eastern Service Area Field Director/Learning for Life Director Denise Dreyer  (904) 265-3828 
Fundraising Assistant Robyn Lowe  (904) 265-3825 
Great Muskogee District Chair David Karas  (706) 836-7509 
Great Muskogee District Commissioner Rico Blanco  (904) 588-3494 
Great Muskogee District Executive John Wiegert (904) 265-3702
Learning for Life Executive Michelle Thompson  (904) 265-3807 
Marion District Chair Bob Schlegel  (352) 512-0890 
Marion District Commissioner John Fernandez  (352) 867-7659 
Marion District Executive Daniel Smith  (904) 629-3111 
Marketing Specialist Leann Lewis  (904) 265-3813 
Office Manager Jana Metzger  (904) 388-0593 
Osceola District Commissioner Nate Hughes  (252) 452-9565 
Osceola District Executive Cole Jolly (904) 265-3821
Program Director Eli Rivera  (904) 265-3816 
Registrar Becky Wigfield  (904) 265-3815 
Registrar Assistant  Stacey Lupo  (904) 388-5440 
River Bend District Chair Bill Bishop  (904) 356-2654 
River Bend District Commissioner Steve Williams  (904) 424-9336 
River Bend District Executive Victoria Campanini  (904) 265-3703 
Scout Executive Secretary Robyn Troup  (904) 265-3802 
Scout Executive/CEO Jack Sears  (904) 265-3800 
ScoutReach Commissioner Darryl Fleming  (904) 699-5165 
ScoutReach Program Specialist John Carter  (904) 265-3827 
ScoutReach Program Specialist Fredo Adriano  (904) 265-3805 
Shawnee District Chair Terrance Freeman  (904) 813-7935 
Shawnee District Commissioner William Messick  (904) 646-0843 
Shawnee District Executive Meleah Noland Dennis  (904) 265-3809 
Southern Service Area Field Director Cole Walters  (904) 265-3823 
St. Johns RiverBase at Echockotee Ranger Frank Geer  (904) 250-9981 
Suwannee River District Chair Robert Mathis   
Suwannee River District Commissioner Rick Dalton  (386) 855-4992 
Suwannee River District Executive Truman Magley  (260) 570-2359 
Timucua District Chairman Mark Motl  (386) 916-9275 
Timucua District Commissioner Joe Wells  (386) 937-3334 
Timucua District Executive Parker Cantelou  (386) 530-1531 
Western Area Field Director Tade Sullivan (240) 500-0235
     
521 S. Edgewood Avenue, Jacksonville, Florida 32205
(904) 388-0591 (904) 387-4148
Copyright 2009 - 2018 North Florida Council , Boy Scouts of America. All rights reserved.